تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۲
42
روش های پیشگیری از تصادفات

۲۰ روش پیشگیری از تصادف خودرو – روش رانندگی ایمن

  • کد خبر : 33899
  • ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹
۲۰ روش پیشگیری از تصادف خودرو – روش رانندگی ایمن

تصادفات رانندگی خیلی سریع اتفاق می‌افتد، چراغ‌های ترمز جلوی شما می‌درخشند، پایتان را روی ترمز می‌کوبید، ترمزهایتان جیغ می‌کشند و بدنتان به سمت جلو تکان می‌خورد و در این زمان ماشینتان به وسیله نقلیه مقابلتان برخورد می‌کند. یک تصادف رانندگی می تواند منجر به صدمات، مشکلات مالی و حتی آشفتگی عاطفی شود. آیا کاری وجود […]

تصادفات رانندگی خیلی سریع اتفاق می‌افتد، چراغ‌های ترمز جلوی شما می‌درخشند، پایتان را روی ترمز می‌کوبید، ترمزهایتان جیغ می‌کشند و بدنتان به سمت جلو تکان می‌خورد و در این زمان ماشینتان به وسیله نقلیه مقابلتان برخورد می‌کند. یک تصادف رانندگی می تواند منجر به صدمات، مشکلات مالی و حتی آشفتگی عاطفی شود. آیا کاری وجود دارد که می‌توانستید برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهید؟ هرچند استثنا زیاد است، بسیاری از اوقات می‌توان از تصادف خودرو جلوگیری کرد.

پیشگیری از تصادف خودرو

مایلیم به شما کمک کنیم تا برخی از دلایل اصلی تصادفات رانندگی را درک کنید و بدانید چگونه می‌توانید از آنها پیشگیری نمایید. در حالی که برخی از این دلایل تصادفات رانندگی ممکنست بدیهی به نظر برسند، یادآوری آنها لازمست تا بدانید که باید به چه مواردی توجه داشته باشید تا بتوانید بیشتر از محیط خود آگاه شوید.

ما امیدواریم که ۲۰ علت اصلی تصادفات اتومبیل ما بتواند راهنمای شما برای پیشگیری از تصادفات رانندگی در تمام عمرتان باشد.

۱- حواس پرتی در رانندگی

علت شماره یک تصادفات رانندگی، رانندگی در حالت مستی، سرعت غیرمجاز یا چراغ قرمز نیست. حواس پرتی در رانندگی است. رانندگی با حواس پرت شامل هر چیزی است که توجه شما را از جاده دور می‌کند. با تمام فناوری‌هایی که روی تلفن‌های همراهمان داریم، پیامک، تغییر آهنگ و صحبت کردن با تلفن، مدام حواس‌مان پرت می‌شود.

چند مورد دیگر که باعث حواس پرتی می‌شود عبارتند از خوردن غذا، کمک به بچه ها در صندلی عقب و برداشتن وسایلی که روی زمین افتاده اند.

۲- سرعت زیاد

علائم محدودیت سرعت به دلایلی در محل قرار دارند. آنها قرار است شما را از ایمن ترین سرعت برای سفر در آن جاده خاص مطلع کنند. این می‌تواند به دلیل ترافیک بیشتر، پیچ های تند، جاده ناهموار و بسیاری از عوامل دیگر باشد. هر چه سریعتر رانندگی نمایید، در صورت نیاز به جلوگیری از تصادف خودرو، زمان واکنش شما کندتر خواهد بود و توقف خودرو طولانی تر می‌شود.

۳- رانندگی در مستی

می‌دانید که وقتی خدای ناکرده نوشیدنی بنوشید، توانایی تمرکز و عملکرد صحیح را از دست می‌دهید و این در هنگام کار با وسیله نقلیه بسیار خطرناکست. اگرچه می‌توان از رانندگی رانندگان مست جلوگیری کرد، اما همچنان هر روز باعث تصادف می‌شوند و حتی در تصادفات ایران نیز از علل برخی تصادفات هست. اگر حالت مستی دارید، همیشه از یک راننده یا وسایل حمل و نقل دیگر استفاده کنید.

۴- رانندگی بی احتیاط

اگر با احتیاط رانندگی نکنید، ممکنست در نهایت دچار یک تصادف رانندگی بی مورد شوید. این همان چیزیست که اغلب برای رانندگان بی‌احتیاطی که سرعت زیاد دوست دارند و سریع لاین را تغییر می‌دهند یا فراموش می‌کنند که از چراغ‌های راهنمای عقب استفاده کنند، اتفاق می‌افتد. رانندگان بی احتیاط اغلب در ترافیک بی حوصله هستند، بنابراین حتماً مراقب رانندگان پرخاشگر باشید.

۵- باران

شرایط آب و هوایی می‌تواند عامل اصلی تصادف خودرو باشد. باران یکی از شایع ترین دلایل است. مهم نیست که در کجا زندگی می‌کنید، مهم اینست که توجه بیشتری داشته باشید و احتیاط کنید. باران سطوح نرم و خطرناکی را برای اتومبیل‌ها، کامیون‌ها و موتورسیکلت‌ها ایجاد می‌کند و اغلب باعث می‌شود اتومبیل‌ها هنگام ترمزگیری از کنترل خارج شوند یا لغزنده شوند. برای جلوگیری از تصادف رانندگی، هنگام بارندگی با احتیاط بیشتری رانندگی کنید.

۶- رانندگی تحت تأثیر مواد مخدر

الکل تنها ماده ای نیست که می‌تواند باعث اختلال در تصمیم گیری و کنترل شود. مواد مخدر، چه قانونی و چه غیرقانونی، می‌تواند توانایی شما را برای عملکرد کامل به عنوان یک راننده مختل کند. اگر ذهن شما فعال نیست و کنترل کاملی بر بدنتان ندارید، قرار گرفتن در پشت فرمان می‌تواند منجر به تصادفات رانندگی جدی شود.

۷- چراغ قرمز و علائم توقف

چه علامت توقف یا چراغ قرمز باشد، قرمز به معنای توقف است. رانندگانی که به چراغ قرمز و علائم ایست بی توجهی می‌کنند، در معرض خطر مرگ قرار دارند، زیرا اغلب در سرعت‌های بالا باعث برخورد جانبی و واژگونی می‌شوند. برای جلوگیری از تصادف خودرو، همیشه به طور کامل متوقف شوید و به علائم راهنمایی و رانندگی نگاه فرمایید.

۸- رانندگان نوجوان یا رانندگان تازه‌کار

رانندگان تازه‌کارهمیشه محتاط نیستند. حرکاتی که برای رانندگان باتجربه تبدیل به ماهیت رانندگیشان شده،، مانند بررسی نقاط کور، استفاده از چراغ‌های راهنما و پیروی از قوانین جاده در این رانندگان تازه کار هنوز جا افتاده نیست. وقتی رانندگان نوجوان در جاده‌ها می‌روند، همیشه نمی‌دانند چه کار کنند و کمبود تجربه می‌تواند منجر به تصادفات رانندگی شود.

پیشگیری از تصادف خودرو

۹- رانندگی در شب

رانندگی در روز می تواند خطرناک باشد، اما رانندگی در شب می‌تواند احتمال تصادف خودرو را دو برابر کند. وقتی نمی‌توانید آنچه را که در راه است ببینید، نمی‌توانید پیش‌بینی و اقدام نمایید. همانطور که خورشید غروب می‌کند، آگاهی شما از جاده و ماشین‌های اطرافتان باید بالاتر رود.

۱۰- تغییر خطوط ناامن

همیشه زمانی فرا می‌رسد که شما باید به مسیر دیگری بروید. هنگامی که رانندگان تغییر مسیر ایمن را انجام نمی‌دهند، اغلب منجر به تصادف اتومبیل می‌شود. برای جلوگیری از تصادف از چراغ راهنماهای چپ و راستتان استفاده کنید و همیشه نقاط کور خودتان را قبل از رفتن به لاین چپ یا راست بررسی کنید.

۱۱- پیچش نامناسب و تصادف خودرو

دلیل اینکه ما چراغ‌های ایست، چراغ‌های راهنما و خطوطی را داریم که برای حرکت به راست یا چپ بر خلاف مسیر مستقیم تعیین شده‌اند، راهنمایی رانندگان است. هنگامی که رانندگان این راهنماها را نادیده می‌گیرند، تصادفات رانندگی بروز می‌کند. برای جلوگیری از تصادف خودرو، همیشه به دنبال علائم باشید و قبل از اینکه بپیچید، از حق تقدم مناسب پیروی کنید.

۱۲- عدم رعایت فاصله طولی مناسب

بسیاری از رانندگان بی حوصله هستند و این می تواند منجر به رانندگی بسیار نزدیک به خودروی دیگری شود که اگر خودروی جلویی به طور ناگهانی ترمز کرد، نتوانند به موقع واکنش نشان دهند. شما همیشه باید به ازای هر ۱۰ مایل در ساعت رانندگی، به اندازه یک ماشین، بین ماشین جلویی فاصله بگذارید. بسیاری از تصادفات رانندگی مرگبار زمانی رخ می دهد که راننده به طور خطرناکی با سرعت بالا راننده دیگری را در عقب خودرو دارد و نمی‌تواند به موقع با روشن شدن چراغ‌های عقب راننده‌های پشتی را مطلع و وادار به عکس العمل کند.

۱۳- یخ و برف

ماه‌های زمستان می‌تواند بسیار خطرناک باشد. برف می‌تواند با آب مخلوط شود و لجن شود و دیدن یخ و جلوگیری از سر خوردن روی آن دشوار است. این خطر می‌تواند تشدید شود زیرا اکثر مردم روش مقابله با آن را بلد نیستند.

اولاً، اگر هوای بیرون یخبندان یا برف هست، رانندگی نکنید. با این حال، اگر چاره‌ای نیست، فاصله بیشتری بین ماشینتان و خودروی جلویی خود نگه دارید، سرعتتان را کاهش دهید، در توقف‌ها به راحتی حرکت کنید و اگر روی یخ، ترمز نگیرید.

۱۴- خشم در جاده

به دلایلی ممکن است از راننده دیگری عصبانی باشید، ممکن هست وی از راهنمای ماشینش استفاده نکرده باشد، در لاین سریع، آهسته حرکت کند. برخی از رانندگان اجازه می‌دهند خشم وجودشان را فرا گیرد و تصمیمات نابخردانه ای می‌گیرند.

اگر راننده دیگری با عصبانیت یا با سرعت از کنار راننده دیگر بگذرد و فقط جلوی او ترمز کند، سالانه تصادفات بیهوده زیادی را به وجود میآورد. اگر با یک خشمگین در جاده روبرو شدید، بهترین کار این هست که از راه خارج شوید و به اعمال آنها عکس العمل نشان ندهید.

۱۵- چاله ها

چاله‌ها می‌توانند بسیار خطرناک باشند و در صورت عدم توجه به جاده می‌توانند آسیب قابل توجهی ایجاد کنند. رانندگان هنگام رانندگی از روی این چاله‌ها در معرض خطر از دست دادن کنترل ماشین یا منفجر شدن لاستیک هستند. اگر چاله ای در مسیر خودروی خود مشاهده کردید، می‌توانید با اطمینان از اینکه لاستیک‌های خود از روی آن عبور نمی‌کنند، از تصادف خودرو جلوگیری کنید.

۱۶- رانندگی با خواب آلودگی

در مورد رانندگی با خستگی زیاد صحبت نمی‌شود، اما به اندازه رانندگی تحت تاثیر مواد مخدر خطرناکست. بیشتر تصادفات رانندگی ناشی از خواب آلودگی در شب اتفاق می‌افتد. اگر متوجه شدید که می‌خواهید پشت فرمان بخوابید، با آن مبارزه نکنید. یک مکان امن برای پارک و چرت زدن پیدا کنید.

۱۷- انفجار تایر

شما می‌توانید بقایای پراکنده لاستیک‌ها را در بیشتر بزرگراه‌ها ببینید. انفجار لاستیک نه تنها می‌تواند به شما و وسیله نقلیه شما آسیب برساند، بلکه به اطرافیان شما نیز آسیب می‌رساند. قبل از رانندگی مطمئن شوید که تایرهای شما ایمنی مناسب برای وسیله نقلیه شما دارند و کلاهک‌ها و پیچ‌ها ایمن هستند. اگر با ترکیدن لاستیک مواجه شدید، سعی کنید کنترل وسیله نقلیه خود را حفظ کرده و بعد توقف از آن خارج شوید.

۱۸- پیچ های مرگبار

به دلایلی به اینها پیچ مرگ می‌گویند. بسیاری از رانندگان کنترل خودروهایتان را در یک پیچ خطرناک از دست داده و در یک تصادف خودرو جان خود را از دست داده اند. وقتی به تابلوهایی نزدیک می‌شوید که پیچ‌های تند را نشان می‌دهند و برای کاهش سرعت، همانطور که می‌گویند عمل کنید و با احتیاط رانندگی کنید تا از تصادف خودرو جلوگیری کنید.

۱۹- نقص طراحی

هیچ محصولی هرگز به طور کامل ساخته نمی‌شود و متأسفانه این شامل خودروها نیز می‌شود. به بررسی فراخوان‌های خودروی خود ادامه دهید تا از مواردی مانند فراخوان نشت روغن و… با خبر شود.

۲۰- عبور حیوانات

حیوانات قوانین جاده را نمی دانند و هر طور که بخواهند عبور می کنند. هنگام دیدن تابلوی عبور حیوانات احتیاط کنید و هنگام سفر در مناطق روستایی و جنگلی از نور بالا استفاده کنید.

تصادفات رانندگی

سایر نکات مفید برای جلوگیری از تصادف رانندگی:

  • هنگام رانندگی در هنگام غروب و سحر و در فصول بارانی چراغ‌های خودروی خود را روشن نگه دارید.
  • خودروی خود را در فواصل زمانی معین بررسی کنید. به طور مداوم تایرها، ترمزها، چراغ ها و آینه‌های آن را زیر نظر داشته باشید.
  • در مورد محدودیت‌های ماشین خود ایده روشنی داشته باشید.
  • وسیله نقلیه خود را در شرایط ایمنی خوب نگه دارید.
لینک کوتاه : https://tasadofnews.ir/?p=33899

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

تصادف نیوز