تاریخ : جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳
36

پنجمین همایش پیشگیری از غرق شدگی توسط مرکز تحقیقات ترومای جاده ای 

  • کد خبر : 33987
  • ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۶
پنجمین همایش پیشگیری از غرق شدگی توسط مرکز تحقیقات ترومای جاده ای 

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ترومای جاده ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان، پنجمین همایش کشوری پیشگیری از غرق شدگی با محوریت سلامت در بلایا ، پنجم و ششم مرداد ماه ۱۴۰۱ در مرکز تحقیقات ترومای جاده ای به صورت وبینار برگزار گردید. در روز اول این همایش دو روزه،  19 مقاله علمی توسط پژوهشگرانی […]

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ترومای جاده ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان، پنجمین همایش کشوری پیشگیری از غرق شدگی با محوریت سلامت در بلایا ، پنجم و ششم مرداد ماه ۱۴۰۱ در مرکز تحقیقات ترومای جاده ای به صورت وبینار برگزار گردید. در روز اول این همایش دو روزه،  19 مقاله علمی توسط پژوهشگرانی از سراسر کشور ارائه شد.  از نکات مهم ارائه شده در مقالات می توان به شناسایی نقاط حادثه خیز در غرق شدگی، غوطه ور شدن روی آب توسط خودروها و غرق شدگی، ثبت غرق شدگی و فن آوری های نوین در غرق شدگی بودند.

پنجمین همایش پیشگیری از غرق شدگی توسط مرکز تحقیقات ترومای جاده ای

همچنین هر ساله بیش از صدها نفر در سطح کشور بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست داده و برآوردها نشان می دهد میزان غرق شدگی غیر کشنده که در بیمارستان ها و مراکز درمانی بستری و تحت مراقبت قرار می گیرند بیش از ۱۰ برابر میزان موارد غرق شدگی می باشد، در دریای خزر هر ۵۰۰ متر یک نقطه حادثه خیز وجود دارد که شنا در این نواحی می تواند باعث مرگ افراد نا آشنا با محیط های دریایی شود. پیشگیری از غرق شدگی تنها با آموزش افرادی که از مکان های آبی استفاده می کنند میسر می گردد چون به علت اینکه افرادی که در آب های شور مثل دریا دچار غرق شدگی می شوند برای نجات و احیای آنها تنها ۵ دقیقه وقت وجود دارد و این میزان در آب های شیرین ۱۰ دقیقه می باشد.

آموزش خانوادها خصوصا برای موارد نظارت بر کودکان امری الزامی است اخیرا موارد زیادی از غرق شدگی در وان حمام دیده می شود که در هنگام شستشوی کودکان در وان با به صدا درآمدن زنگ یا تلفن منزل باعث فراموش کردن کودکان و مرگ در وان حمام شده است هر چند غرق شدگی در استخرها و کانال های آبی خصوصا در روستاها که در بسیاری از موارد غرق شدگی فاقد فنس و حفاظ می باشند امری شایعه می باشد.

شایان ذکر است، پنجمین همایش ملی پیشگیری از موارد غرق شدگی با محوریت سلامت و بلایا در مرکز تحقیقات ترومای جاده ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور اساتید و پژوهشگران ۴۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور و مراکز تحقیقاتی وابسته در دو روز متوالی به ویژه پرسنل حوزه های مختلف سلامت و پزشکان متخصص و پرستاران برگزار گردید.

لینک کوتاه : https://tasadofnews.ir/?p=33987

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

تصادف نیوز