تاریخ : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳
80

سیستم ایمنی FCW خودرو چیست؟ +عکس

  • کد خبر : 31475
  • 28 اردیبهشت 1400 - 3:54
سیستم ایمنی FCW خودرو چیست؟ +عکس

به گزارش وبسایت خبری ، تحلیلی و آموزشی تصادف نیوز، سیستم های ایمنی خودرو می تواند سهم مهمی در کاهش تصادفات رانندگی داشته باشد و تکنولوژی رانندگی ایمن نقش مهمی در رانندگی آینده ایفا خواهد کرد. سیستم FCW یا هشدار برخورد از جلو، سیستم ایمنی فعالی است که با رعایت حداقل فاصله مجاز از خودروی […]

به گزارش وبسایت خبری ، تحلیلی و آموزشی تصادف نیوز، سیستم های ایمنی خودرو می تواند سهم مهمی در کاهش تصادفات رانندگی داشته باشد و تکنولوژی رانندگی ایمن نقش مهمی در رانندگی آینده ایفا خواهد کرد. سیستم FCW یا هشدار برخورد از جلو، سیستم ایمنی فعالی است که با رعایت حداقل فاصله مجاز از خودروی مقابل مانع از نزدیک شدن و برخورد به خودروی روبرو می شود.

سیستم ایمنی FCW خودرو در اتومبیل هوندا - تکنولوژی رانندگی

سیستم ایمنی فعال چیست ؟

سیستم‌های ایمنی در خودروها به دودسته فعال و غیرفعال تقسیم می‌شوند. تجهیزاتی که در دسته ایمنی فعال قرار دارند می‌توانند از ایجاد تصادف و یا شدت آن بکاهند و مهم‌ترین بخش ایمنی خودروها را تشکیل می‌دهند.

قابلیت Forward Collision Warning

قابلیت Forward Collision Warning یا هشدار برخورد از جلو، یکی از تکنولوژی هایی است که به ایمن تر شدن جاده ها کمک می‌کند. ما در تصادف نیوز برخی از جدیدترین سیستم های ایمنی خودرو را بررسی کرده ایم. دیگر لازم نیست، هزینه های سنگینی صرف چنین تکنولوژی هایی شود.  این تکنولوژی طیف وسیعی را شامل شده و با کمک به راننده در هنگام وجود احتمال تصادف، از بروز تصادفات رانندگی جلوگیری می نماید. یکی از این تکنولوژی های جدید و بسیار سودمند، سیستم کمکی رانندگی هشدار برخورد در قسمت جلویی خودرو Forward Collision Warning نام داشته و همانطور که از نام آن بر می‌آید، در هنگام وجود خطر برخورد از جلو، با ارسال اخطار راننده را از وجود یک مانع در بخش جلویی خودرو آگاه می نماید.

سیستم هشدار برخورد از جلو

با توجه به نام این قابلیت مشخص است، قابلیت هشدار برخورد از جلو، تکنولوژی است که پیش از وقوع برخورد از روبرو به راننده هشدار می‌دهد. این سیستم در اکثر خودروها، با استفاده از یک دوربین و رادار ناظر بر جاده عمل می‌کند. حسگرهای تعبیه شده در خودرو به محض مشاهده نزدیک شدن شیء و یا وسیله نقلیه دیگری به خودرو، هشدارهایی را ارسال می‌کنند. در خودروی ولوو اس ۶۰ (Volvo S60)، سیستم ایمنی FCW از دو طریق به راننده هشدار می‌دهد: نور فلش روی داشبورد و هشدار صوتی؛ اما این قابلیت در خودروهای خودروسازهای مختلف، متفاوت است.

در برخی از خودروها، سیستم هشدار حتی با استفاده ترمز، از برخورد و تصادف احتمالی جلوگیری می‌کند. در تست خودروی ولوو اس ۶۰، هم هشدار و هم در صورت نیاز ترمز اتوماتیک به خوبی عمل کردند. قابلیت های ایمنی این سیستم ها چنانچه ذکر شده، در تست های انجام شده، فوق العاده تاثیر گذار بودند.

https://tasadofnews.ir/%d8%b5%d9%81%d8%b1-%d8%aa%d8%a7-%d9%87%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%86%db%8c-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b1%d9%88/

نحوه عملکرد سیستم ایمنی FCW خودرو

عملکرد این سیستم دقیقاً همان چیزی است که در نام آن آمده است. در بیشتر خودروهای مجهز به این سیستم کمکی رانندگی، این سیستم با استفاده از دوربین های کمکی و یا سنسور های مختلف، به بررسی مسیر مقابل خودرو می‌پردازد. در صورتیکه این سنسورها و یا دوربین ها متوجه وجود یک مانع اعم از جسم فیزیکی، عابر پیاده و یا خودرو شوند، پیغامی از طریق کامپیوتر مرکزی این سیستم به راننده ارسال شده و با ایجاد صدا و یا لرزش، وی را از وجود احتمال برخورد آگاه می‌نماید.

سیستم های ایمنی خودرو

در تعدادی از خودروها، سیستم ایمنی FCW خودرو همراه با یک فناوری رانندگی کمکی دیگر عمل می‌کند. این سیستم قابلیت ترمزگیری خودکار را نیز به کل سیستم اضافه کرده و در صورت عدم توجه راننده با اقدام به ترمزگیری بصورت اتوماتیک مانع از برخورد خودرو با موانع موجود بر سر راه خودرو می‌گردد. خودروی مورد نظر ما نیز به این قابلیت مجهز بوده و در صورت عدم توجه راننده به اخطارهای سمعی و بصری موجود، به شکل خودکار سرعت خودرو را کم نموده و مانع برخورد آن با اجسام خارجی می‌گردد.

در مجموع، سیستم هشدار برخورد از جلو همراه با ترمزگیری اتوماتیک یک سیستم بسیار کارآمد و مناسب بوده و می‌تواند به طرز چشمگیری مانع از برخورد و تصادفات رانندگی شده و بر قابلیت های امنیتی خودرو شما بیافزاید.

منبع

لینک کوتاه : https://tasadofnews.ir/?p=31475

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 4

تصادف نیوز