تاریخ : جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳
82

رعایت فاصله طولی در رانندگی – فاصله ایمنی با خودرو جلو چقدر است؟

  • کد خبر : 16723
  • ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۶:۴۶
رعایت فاصله طولی در رانندگی – فاصله ایمنی با خودرو جلو چقدر است؟

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی،آموزشی تصادف‌نیوز یکی از مهمترین عوامل حوادث رانندگی عدم رعایت فاصله طولی است. اگرچه سیستم های مدرن ایمنی خودرو مانند ترمزهای ضد قفل و کنترل مسیر می تواند در کاهش تصادفات خودروهایی که فاصله طولی را رعایت نکرده اند مفید باشد، ولی دقت و رعایت راننده در گرفتن فاصله طولی از خودروی […]

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی،آموزشی تصادف‌نیوز یکی از مهمترین عوامل حوادث رانندگی عدم رعایت فاصله طولی است. اگرچه سیستم های مدرن ایمنی خودرو مانند ترمزهای ضد قفل و کنترل مسیر می تواند در کاهش تصادفات خودروهایی که فاصله طولی را رعایت نکرده اند مفید باشد، ولی دقت و رعایت راننده در گرفتن فاصله طولی از خودروی جلویی بسیار حایز اهمیت است. لذا بهتر است فاصله ی امنی از خودروی جلویی گرفته شود.

رعایت  ایمنی در رانندگی

حفظ فاصله ایمنی از خودروی جلویی برای راننده فرصت کافی برای ترمز گرفتن فراهم می آورد. طبق قانون کلی رانندگی، به ازای هر ۱۶ کیلومتر بر ساعت، باید به اندازه یک خودرو از ماشین جلویی فاصله داشت. اگر سرعت فرد در رانندگی ۱۰۰ کیلومتر باشد، باید فاصله ای برابر با طول ۶ خودرو از خودروی جلویی وجود داشته باشد.

فاصله طولی در شرایط مختلف

با این کار فاصله ی امنی برای فرار از حادثه ای که ممکن است هر لحظه اتفاق بیفتد ایجاد می شود. اگر خودروهای جلویی و پشت سر شما بدون رعایت فاصله مناسب به طور خطرناکی به هم نزدیک شده باشند، باید با یک حرکت استراتژیک به فضای خالی سمت راست جاده رفت. هر راننده می بایست نسبت به قانون ۲ ثانیه آگاهی داشته باشد.

قانون دو ثانیه در رعایت فاصله ایمنی در رانندگی

 فاصله در شرایط مختلف

محققان بر اساس حداقل زمان واکنش رانندگان پیشنهاد داده اند از قانون دو ثانیه برای پیشگیری از بروز حوادث رانندگی خصوصا تصادف با خودروی جلویی، استفاده شود.

نحوه رعایت این فاصله بدین گونه است: به آرامی بشمارید «هزار و یک، هزار و دو، هزار و سه»، اگر قبل از هزاروسه  به آن شی برسید به خودروی جلویی نزدیک شده واحتمال تصادف وجود دارد.

از آن جایی که این زمان حداقل زمان مورد نیاز برای واکنش نشان دادن است کارشناسان پیشنهاد می کنند  که رانندگان زمان ۳ ثانیه را برای پیشگیری از تصادفات اجرا کنند.

رعایت فاصله در شرایط مختلف

رعایت فاصله طولی در شرایط بارانی،مه و لغزنده بودن جاده با شرایط عادی متفاوت است. در برخی کشور ها در شرایط بارانی موظف است تمام چراغ های خودرو را روشن بگذارد. این قانون در بسیاری از کشور ها از جمله ایران اجباری نیست اما رانندگان باید ملاک دید مناسب را در نظر داشته باشند تا بتوانند در این شرایط در کوتاه ترین زمان ممکن واکنش لازم را انجام دهند. رانندگان باید احتمال سر خوردن خودرو در اثر ترمز ناگهانی را در نظر داشته باشد.

فاصله ایمنی در باران

در مجموع بسیاری از تصادفات با رعایت فاصله طولی قابل پیشگیری است و می توان امیدوار بود با دآموزش و فرهنگ سازی این مورد کاهش قابل توجهی در حوادث ناگوار کشورمان اتفاق بیفتد.

بخش زیادی از این مقاله از کتاب آموزش جامع پیشگیری از حوادث ترافیکی انتخاب شده است که می توانید این کتاب را از فروشگاه سایت تهیه نمایید.

مقالات آموزشی وبسایت تصادف‌نیوز را می توانید از برگه آموزش وبسایت مشاهده کنید.

خبرهای مرتبط با عدم رعایت فاصله طولی :

تشریح علت وقوع تصادفات تهران / عدم توجه به جلو

لینک کوتاه : https://tasadofnews.ir/?p=16723

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

تصادف نیوز