تاریخ : جمعه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۲
66

اولین روز چهارمین همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی با محوریت «تروما و غرق شدگی»

  • کد خبر : 32389
  • ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۷
اولین روز چهارمین همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی با محوریت «تروما و غرق شدگی»

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ترومای جاده ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اولین روز چهارمین همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی با محوریت «تروما و غرق شدگی» در تاریخ ۱۶/۰۶/۱۴۰۰ با حضور سخنرانان و اساتید گرامی به صورت آنلاین در ساعت ۹:۰۰ آغاز گردید. در ابتدا خانم دکتر محتشم امیری (دکترای تخصصی پزشکی اجتماعی- […]

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ترومای جاده ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اولین روز چهارمین همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی با محوریت «تروما و غرق شدگی» در تاریخ ۱۶/۰۶/۱۴۰۰ با حضور سخنرانان و اساتید گرامی به صورت آنلاین در ساعت ۹:۰۰ آغاز گردید.

، اولین روز چهارمین همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی با محوریت «تروما و غرق شدگی» علوم پزشکی گیلان

در ابتدا خانم دکتر محتشم امیری (دکترای تخصصی پزشکی اجتماعی- معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ترومای جاده ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان)، در مورد اهمیت مشکل غرق شدگی در جهان و ایران بیان کردند: «سالانه چند صد هزار نفر در دنیا دچار غرق شدگی منجر به مرگ می شوند که این تعداد از تعداد واقعی غرق شدگان کمتر است.

افرادی که زنده می نامند و دچار آسیب میشوند بیشتر درگیر ضایعات ستون فقرات و مغز می شوند، مردان بیش از زنان و همچنین بیشتر گروه درگیر افراد زیر ۳۰ سال هستند.

سپس آقای دکتر علی داوودی کیا کلایه (دکترای تخصصی پزشکی اجتماعی- دبیر علمی همایش  )، به روشهای پیش گیری از موارد غرق شدگی در دریا و رودخانه و همچنین پیشگیری از موارد غرق شدگی در سدها اشاره کردند و همچنین اعلام کردند علت اصلی غرق شدگی در دریای خزر موج شکافنده یا ریپ کارنت می باشد و همچنین در مورد وجود امواج مختلف در رودخانه ها مانند امواج بافر ایستا توضیحات خود را ارائه کردند.

در ادامه  آقای دکتر سید مهدی ضیاء ضیابری( متخصص طب و اورژانس -رییس واحد پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی گیلان- بندر انزلی)  در مورد چگونگی مدیریت صحنه مواجه شدن با بیمار غرق شده، همچنین اقداماتی برای نجات فردی که دچار غرق شدگی شده و در آخر درباره  اقدامات تنفسی که در اورژانس  اتفاق خواهد افتاد صحبت نمودند.

غوطه ور شدن خودروها در آب

ارائه بعدی توسط آقای دکتر  عنایت اله همایی راد ( دکترای تخصصی اقتصاد بهداشت -رئیس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان)، انجام شد. وی در مورد ارتباط غوطه ور شدن خودروها در آب و همچنین نحوه پیشگیری از این اتفاقات و نحوه نجات خودروها هنگام غوطه ور شدن در آب صحبت نمودند.

آقای دکتر سید مصطفی سعیدی نیا (متخصص بیهوشی – فوق تخصص مراقبتهای ویژه رییس بیمارستان ولیعصر نداجا شهر رشت) از سخنرانان دیگر همایش ، در مورد آسیب‌هایی که فشار می تواند به غواص وارد کند و همچنین در مورد درمان هایپر باریک صحبت کردند.

آقای  دکتر مصطفی گل شکن ازگمی (دکترای تخصصی بیوشیمی عضو هیات علمی دانشگاه علو پزشکی گیلان) از سخنرانان همایش ، بیان کردند توسعه فناوری های نوین سلامت در پیشگیری از غرق شدگی یکی از موضوعات حائز اهمیت است که می تواند سبب کاهش تلفات ناشی از غرق شدگی گردد و زمینه ساز توسعه استارت آپ های تولید محصولات مرتبط نیز گردد.

 در ادامه آقای  دکتر عباس استاد تقی زاده (دکترای تخصصی سلامت در حوادث و بلایا مدیر گروه سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم پزشکی تهران )، در مورد اینکه چه عواملی می تواند در مرگ‌های ناشی از سیل موثر باشد و اینکه برای مدیریت و کاهش مرگ‌های ناشی از سیل  چه اقداماتی باید انجام شود سخن گفتند.

و در پایان  آقای دکتر شهرام میرزمانی (دکترای تخصصی میکروبیولوژی- معاون بهداشت اداره بهداشت و درمان نیروی دریایی راهبردی آجا)، در مورد کاربردهای علم میکروبیولوژی در غرق شدگی و اینکه از این علم می توان در حوزه های مختلف از جمله تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌های  غیر واگیر و غیر عفونی استفاده کرد صحبت کردند.

روز اول این همایش در ساعت ۱۳:۳۰ به پایان رسید.

پیگیری اخبار اولین روز چهارمین همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی با محوریت «تروما و غرق شدگی» :

لینک تماشای آنلاین دومین روز چهارمین همایش غرق شدگی در تاریخ ۱۷ شهریور سال ۱۴۰۰

لینک کوتاه : https://tasadofnews.ir/?p=32389
  • نویسنده : تصادف نیوز
  • ارسال توسط :
  • منبع : http://tasadofnews.ir
  • 657 بازدید
  • 3 دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 3

تصادف نیوز